Rynny bez łączeń – zaleta, czy wada?

Rynny bez łączeń – zaleta, czy wada?

14 kwietnia, 2021 Wyłączono przez admin

Osoby będące posiadaczami obiektu mieszkalnego, użytkowego lub biurowego w tak zwanym „starym budownictwie” są bez wątpienia przyzwyczajone do standardowych, półkolistych rynien podwieszonych pod dachem, które to łączone są ze sobą przy pomocy specjalnych komponentów mocujących je do ściany oraz ograniczających ryzyko ich przesuwania się czy też przechylania pod niepożądanym kątem z biegiem czasu, co z kolei mogłoby znacznie pogorszyć przepływ wody deszczowej lub topniejącego śniegu.

Od wielu lat rynny z łączeniami były także uznawane za jedyne słuszne rozwiązanie jeżeli chodzi o wykończenie elewacji, jednakże najnowsze badania i analizy pokazały, że niekoniecznie jest to prawdą. Wraz z upływem kolejnych lat, przez które na rynny działają różnorakie czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby nieprzerwanie zmieniająca się temperatura, niekorzystne warunki atmosferyczne, czy też uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład silnymi opadami gradu, okazać się może, że to właśnie nadmienione wyżej łączenia są najsłabszym ogniwem. Wiązać się to może bezpośrednio z koniecznością ich regularnej wymiany, gdyż w przypadku dłuższego zaniedbania mogą one nie wytrzymać naporu wody lub śniegu, co z kolei poskutkuje wyginaniem się rynien i wymusi na właścicielu obiektu wymianę całego systemu, a niekiedy dodatkowo naprawę uszkodzonej elewacji.

Na szczęście jednak problemu tego można w prosty sposób uniknąć – wystarczy bowiem, że budując dom, firmę, zakład przemysłowy albo budynek użyteczności publicznej od zera, jak również obiekty takie rewitalizując pokusimy się o systemy rynnowe niewymagające łączeń. W ich przypadku poszczególne rynny łączone są bezpośrednio ze sobą, nie jest konieczne stosowanie dodatkowych łączników, natomiast nieco inny kształt komponentów (prostokątny, nie natomiast półkolisty) znacznie zwiększa maksymalny możliwy przepływ wody oraz zapobiega przelewaniu się jej w przypadku silnych opadów, co ograniczy ryzyko wykształcania się na powierzchni obiektu pleśni lub grzybów.
Rynny bez łączeń to także piękny, nowoczesny wygląd, który idealnie wpasuje się w styl dachu oraz ścian zewnętrznych.

Warto na zakończenie dodać, że renomowane firmy dbają także o wysoką konkurencyjność, regularnie wprowadzając do swojej oferty rozliczne promocje i rabaty, czy też poszerzając swoje portfolio produktowe o wyroby które już spotkały się z ciepłym przyjęciem za granicą naszego kraju. Z uwagi na ten fakt, zachęcamy by w miarę możliwości regularnie odwiedzać strony internetowe takich przedsiębiorstw – kto wie, może właśnie nam uda się zostać szczęśliwym posiadaczem systemu rynnowego bez łączeń jednocześnie nie wydając na niego nadmiernie wygórowanej sumy pieniędzy!