Badanie termowizyjne budynku, czyli skuteczna ocena strat ciepła i nie tylko

Badanie termowizyjne budynku, czyli skuteczna ocena strat ciepła i nie tylko

4 marca, 2021 Wyłączono przez admin

Czym jest i na czym polega badanie termowizyjne ? Badania termowizyjne wykonuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, przy pomocy specjalnej kamery termowizyjnej, która pozwala nam ocenić stopień zawilgocenia ścian i stropu, a także zlokalizować ewentualne przecieki w instalacji centralnego ogrzewania bądź ogrzewania podłogowego.

Straty ciepła, to znaczy tak zwane mostki termiczne, wszelkie nieszczelności lub braki w izolacji termicznej konstrukcji, możemy wykryć tylko poprzez badanie przeprowadzone w sezonie grzewczym.

Badania termowizyjne – budownictwo, pozwalają nam również ocenić stolarkę okienną i drzwiową, jakoś jej montażu. Przeprowadzone badanie termowizyjne naszego budynku oraz otrzymany w wyniku tego badania raport termograficzny są cenną wskazówką przy dokonywaniu termomodernizacji. Warto również powtórzyć badanie po dokonaniu termomodernizacji, aby zweryfikować zmiany.

Termomodernizacja obiektu umożliwia poprawę komfortu cieplnego, a także obniża koszty ogrzewania. Na rynku budowlanym znajdziemy wiele firm oferujących tego typu usługi. Ceny samego badania termowizyjnego, bez sporządzania raportu rozpoczynają się od 180 złotych, a wraz z raportem około 250 złotych i rosną wraz ze zwiększeniem pracochłonności raportu.

A jak ocenić czy Twój dom potrzebuje badania termowizyjnego? Jeżeli pomimo dużych rachunków za ogrzewanie komfort cieplny mieszkańców nie jest zachowany, warto zainwestować w takie badanie! Na koniec przypomnijmy, iż komfort cieplny, w okresie zimowym dla pomieszczeń mieszkalnych to temperatura około 20 stopni Celsjusza.