Napędy (silniki) do rolet – rodzaje
6 kwietnia, 2021W sytuacji, gdy podejmujemy decyzję o nabyciu rolet, które to pozwolą zabezpieczyć nasz dom, biuro lub zakład przemysłowy przed nieproszonymi gośćmi lub też przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, warto rozważyć ich automatyzację, dzięki czemu możliwe będzie ich podnoszenie oraz opuszczanie w dowolnym momencie bez naszej ingerencji – jeżeli tylko nabędziemy odpowiedni silnik do rolet, ich obsługa nie tylko stanie się o wiele bardziej komfortowa, ale także uproszczona do absolutnego maksimum – wystarczyć będzie bowiem, że naciśniemy jeden przycisk, a omawiane wyroby dekoracyjno-użytkowe zostaną uniesione ku górze lub też opuszczone do pożądanego poziomu.
Jeżeli rozwiązanie takie odpowiada Państwa potrzebom i chcą Państwo zaopatrzyć się w napęd do rolet, należy mieć na uwadze fakt, iż na rynku dostępne są obecnie dwa ich główne rodzaje. Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym rodzajem silnika opuszczającego i podnoszącego rolety jest produkt sterowany w sposób przewodowy, którym to steruje się za pomocą specjalnego przełącznika klawiszowego albo też obrotowego na stałe przymocowanego do ściany i obsługującego – zależnie od potrzeb konsumenta – pojedynczą roletę lub też cały ich zestaw za jednym razem. Z uwagi na niski poziom skomplikowania, opisywany napęd jest relatywnie tani, a jego zakup z pewnością nie wydrenuje naszego portfela…i to nawet w sytuacji gdy dysponujemy relatywnie ograniczonym budżetem.
O wiele bardziej zaawansowanym elementem kontrolującym poziom podniesienia lub opuszczenia rolet jest silnik sterowany radiowo. Przy jego pomocy możliwe jest sterowanie nadmienionymi komponentami domu, firmy lub zakładu z niemalże dowolnego miejsca w promieniu od kilkudziesięciu do kilkuset metrów od czujnika, pod warunkiem oczywiście że pomiędzy nami a nadmienionym elementem nie występuje gruba przeszkoda terenowa, która to mogłaby skutecznie blokować fale radiowe.
Serdecznie polecamy, aby niezależnie od tego w jaki produkt się zaopatrzymy, dodatkowo wyposażyć go w tak zwany czujnik przeszkód, a więc element, który wyeliminuje konieczność obserwowania całej procedury podnoszenia lub opuszczania rolet celem upewnienia się, iż została ona przeprowadzona w sposób prawidłowy. Jeżeli czujnik wykryje na drodze rolety przeszkodę, ruch silnika natychmiast zostanie zatrzymany, dzięki czemu nie wystąpi ryzyko jej uszkodzenia lub też zniszczenia w stopniu wymagającym zastąpienia omawianego elementu dekoracyjno-użytkowego nowym. Zanim złożymy zamówienie w firmie specjalizującej się w dostarczaniu klientom prywatnym oraz komercyjnym napędów rolet, upewnijmy się że wyrób, na który się zdecydowaliśmy jest odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb, przede wszystkim w kwestii: momentu obrotowego, mocy, liczby obrotów, maksymalnego obciążenia, czy w końcu czasu pracy ciągłej. Jeżeli uda się nam nawiązać współpracę z ekspertami, będziemy mogli mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, że otrzymamy silnik, który to oferować nam będzie wręcz idealny stosunek jakości do ceny.