Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne

16 marca, 2021 Wyłączono przez admin

Budownictwo pasywne szczególną popularnością i uznaniem cieszy się w zachodniej części Europy. W Polsce popularność tego typu budownictwa systematycznie rośnie, jednak do sytuacji na zachodzie jeszcze nam daleko.

Pasywna forma budownictwa jest bardzo zaawansowana w szczególności pod względem energooszczędności budynków. Dom pasywny jest budynkiem, który sezonowo ma bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie znacznie obniżają się wszystkie koszty eksploatacyjne takiego budynku.

Na budownictwo pasywne decydują się najczęściej osoby które nie tylko chcą nieco zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku, ale przede wszystkim zależy im na życiu w zgodzie z środowiskiem naturalnym. Nie jest to zbyt prosty typ budowy, bowiem konieczne jest tu użycie najwyższej jakości materiałów, aby zapewnić trwałość budynku na długie lata, Również montaż i wykonywanie poszczególnych elementów do najprostszych nie należy, wymaga nie lada staranności i poświęcenia dużej ilości czasu.

Mimo wszystko warto rozważyć budowę domu w stylu pasywnym, gdyż potrzebuje do ogrzania siedmiokrotnie mniej energii niż standardowy budynek. Jednak warto pamiętać, że wybudowane obiekty muszą spełniać wszystkie normy, to się nie zmienia niezależnie od typu budownictwa zgodnie z zasadami którego dany obiekt powstaje. Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt opracował bardzo szczegółową koncepcję, która jest wzorem przy budowie każdego obiektu pasywnego. Koncepcja ta szczególny nacisk kładzie na jakość i montaż stolarki okiennej.