O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do remontu balkonu.

O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do remontu balkonu.

11 kwietnia, 2021 Wyłączono przez admin

Balkon jest dla wielu osób przestrzenią nie tylko rekreacyjną, na której to spędzają oni miło czas – samotnie lub ze znajomymi – w letnie popołudnia, oddają się lekturze ulubionej książki, czy w końcu rozpalają grilla, ale także obszarem użytkowym, wykorzystywanym do suszenia prania, przechowywania niemieszczących się w domu przedmiotów, czy majsterkowania. Aby jednak balkon służył nam możliwie jak najdłużej, należy o niego odpowiednio zadbać, przede wszystkim poprzez prowadzenie regularnych prac naprawczych i renowacyjnych, które to zapobiegną jego dalszemu niszczeniu.

Osoby niezaznajomione z tematem często są zdania, że jeżeli rewitalizacja takiej przestrzeni to jedynie wymiana kafelek oraz „załatanie” ewentualnych wyszczerbień, deformacji i uszkodzeń przy pomocy tynku – nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że może zajść konieczność poprawy właściwości hydroizolacyjnych powierzchni. W przeciwnym przypadku nagromadzona na kafelkach lub podłodze betonowej wilgoć może przenikać do coraz głębszych warstw balkonu, uszkadzając go oraz sprzyjając rozwojowi grzybów i pleśni. Nie należy także zapominać, aby zaimplementować lub wymienić już sfatygowane profile balkonowe, które to zapewnią, że woda deszczowa oraz topniejący po zimie śnieg odprowadzane będą z balkonu w sposób równomierny i efektywny.

Przed rozpoczęciem prac remontowych balkon należy odpowiednio przygotować, a więc usunąć stare płytki, oczyścić podłoże i uzupełnić wszelkie zidentyfikowane braki. Niejednokrotnie przed nałożeniem nowej warstwy dekoracyjnej, która ma upiększyć przestrzeń, konieczne może okazać się położenie specjalistycznej warstwy hydroizolacyjnej, szczególnie w przypadku, gdy mieszkamy na terenie charakteryzującym się ponadprzeciętną częstotliwością opadów.

Pragniemy także nadmienić, że jeżeli przymierzamy się do samodzielnej poprawy stanu naszego balkonu, powinniśmy skorzystać z elementów wykończeniowych dostarczanych przez zaufane firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Będzie to gwarancją, że otrzymamy komponenty wykonane z najwyższej jakości materiałów, które to będą nam służyć przez wiele kolejnych lat bez konieczności wymiany na nowe. Wysoka jakość wykonania to także pewność, że profile balkonowe czy też okapnik nie ulegnie deformacji na skutek działania czynników zewnętrznych lub pomniejszych uszkodzeń mechanicznych. Oszczędności w tym aspekcie są wysoce niezalecane, jako że w lwiej części przypadków skutkują one nabyciem elementów wykończeniowych niskiej jakości, które szybko przestają pełnić swoją rolę, co z kolei wymusza ich wymianę…płacimy w takim przypadku aż dwa razy – pierwszy raz za montaż tańszych, gorszych komponentów wykończeniowych, a drugi za ich usunięcie oraz zastąpienie optymalnymi odpowiednikami. Warto sobie dodatkowych wydatków oraz straconych nerwów zaoszczędzić już na początku nawiązując współpracę z cieszącym się doskonałą renomą przedsiębiorstwem – podobnie ma się kwestia z powłokami hydroizolacyjnymi!